Pionierzy tańca jako terapii i terapii ekspresyjnych.
Isadora Duncan 1877-1927
Uważała, ze taniec powinien stać się ważnym elementem powszechnej edukacji i rozwoju duchowego człowieka. Stworzyła własny niepowtarzalny styl tańca I metodę edukacji ktora miała uczyć „jak tańczyć z serca I z duszy”.
Ruth St Denis 1879-1968
Stworzyła z partnerem Ted Shawnem szkole tańca, która stała się zalążkiem modern dance. Ich praca pomogła stworzyć i rozwinąć techniki i teorie modern dance jak i koncepcje terapii tańcem i tańca duchowego. St Denis uważała, ze poprzez taniec można kształcić harmonijnie ciało, umysł i dusze i taniec powinien stać się elementem powszechnej edukacji a nawet religii. Interesowało ja poszukiwanie duchowego, mistycznego tańca.
Mary Chace 1986-1970
Uczyła się od Ruth St Denis następnie otworzyła filie Denishawn w Nowym Jorku. Stopniowo rozwijała własne metody pracy. Rozpoczęła prace z pacjentami szpitala psychiatrycznego i zainteresowała się tańcem jako metoda komunikacji z pacjentem. Jej praca stworzyła podwaliny pod powstanie Psychoterapii Tańcem. W 1966 założyła Amerykańskie Towarzystwo Terapii Tańcem.
Mary Whitehouse 1911-1979
Uczyła się od Marty Graham (uczennicy Ruth St Denis) i Mary Wigman. Następnie studiowała psychologie jungowską. Stworzyła metodę pracy nazywaną Ruch Autentyczny polegająca na odkrywaniu i wyrażaniu autentycznego impulsu w obecności świadka. Jej metodę można uznać za praktykę autentycznej wyobraźni w ruchu i głęboką metodę terapeutyczną.
Anna Halprin 1920-2021
Z początku zainteresowana tańcem współczesnym odrzuciła modern dance i zaczęła poszukiwać autentycznego wyrazu w tańcu. Jej droga artystycznych poszukiwań doprowadziła ją do stworzenia własnego nurtu tańca terapeutycznego: rytuały terapeutyczne, Bieg Ziemi, Proces Uzdrawiania w Pięciu Częściach, psychokinetyczna wizualizacja. Jej pracę kontynuuje jej córka Daria Halprin prowadząca obecnie Instytut Tamalpy. Ze względu na pracę intermodalną- stosowanie tańca, pracy z ciałem, rysunku, dźwięku, pracy z tekstem i rytuałów terapeutycznych zaliczana jest do nurtu terapii ekspresyjnych.
Jerzy Grotowski 1933-1999
Pionier i innowator w dziedzinie praktyki teatralnej. Badał i wykorzystywał rytuały taneczne i pieśni różnych kultur. W końcowych fazach swojej działalności jego praca zbliżała się do tego co obecnie nazywa się terapie ekspresyjne. Jego odkrycia i praktyki inspirowały także szkoły dramy i tańca terapeutycznego oraz rozwój terapii ekspresyjnych. Można go nazwać polskim pionierem terapii ekspresyjnych.
Akademia Terapii Ekspresyjnych XXIII edycja 2021-22 – Terapie ekspresyjne (terapiaprzezsztuke.pl)
www.mateuszwiszniewski.eu, 791927957, 605357711