Terapia Core Energetics została stworzona przez Johna Pierrakosa, który połączył rozwijane wspólnie ze swoim współpracownikiem Aleksandrem Lowenem, twórcą bioenergetyki, ćwiczenia z duchowym przekazem Pathwork, będącym formą duchowej psychologii i psychoterapii.

Core Energetics zakłada istnienie w człowieku energii witalnej, siły życia, której prawidłowe krążenie sprzyja zdrowiu, dobremu samopoczuciu i pełni życia.

Stres, tłumienie emocji, mechanizmy obronne, urazy i traumy tłumią naszą energię życiową ograniczając radość życia, zmniejszając witalność i utrudniając realizację swojego życiowego potencjału.

Celem terapii jest uwolnienie stłumionych emocji i przywrócenie pełnego krążenia energii w celu realizacji pełnego potencjału człowieka.

Celem terapii jest dotarcie do swojego Duchowego Rdzenia „Core” i realizacja w pełni swojego planu życiowego.

W Core Energetics wyróżnia się cztery etapy terapii:

  1. Rozpoznawanie i oswajanie maski.

Maska to nasza zewnętrzna część osobowości, którą wykorzystujemy aby komunikować się ze światem i spełniać swoje życiowe role.

Na tym etapie terapii staramy się  budować lepszy kontakt ze sobą i swoim ciałem, aby lepiej zrozumieć siebie i swoje mechanizmy obronne. Zaczynamy sięgać głębiej w kierunku umożliwiającym głęboką zmianę.

 

2. Praca nad uzdrawianiem zranień i integrowaniem materiału wypartego do Niższego Ja.

Niższe ja jest naszą podświadomością, w której są nasze zranienia, kompleksy, pamięć wielu doświadczeń.

Na tym etapie terapii przyglądamy się swoim zranieniom, ograniczającym nas schematom działania, tzw pancerzowi charakteru. Naszym celem jest lepsze zrozumienia swojej historii, ograniczeń i pełne  akceptacji rozpuszczanie blokad, uwalnianie stłumionych uczuć i bolesnych wspomnień, przywracanie pełnego krążenia energii w ciele i pełnej świadomości.

 

3. Docieranie do duchowo cielesnego rdzenia i nauka życia wypływającego z impulsów rdzenia i Wyższego Ja.

 

Wyższe Ja reprezentuje naszą duchową część, nasz duchowy potencjał, Duchowe Ja.

Na tym etapie terapii uczymy się uświadamiać sobie swoje Duchowe, Wyższe Ja, które reprezentuje naszą miłość i mądrość i działać w taki sposób aby je wyrażać w swoim życiu.

„Centralna sfera, najbardziej wewnętrzny rdzeń, który jest częścią uniwersalnej inteligencji i miłości, która przenika życie, w skrócie Bóg. To jest boska iskra. Wyższe Ja jest wolne, spontaniczne, twórcze, kochające, dające, wszystko wiedzące i zdolne do nieprzerwanej radości i błogości. Zawsze wchodzisz z nim w kontakt kiedy żyjesz w prawdzie, kiedy dajesz z serca i poprzez medytację i modlitwę”.

Eva Pierrakos, Pathwork of Self Transformation, s.20

4. Realizacja swojego duchowego planu-życie w zgodzie ze swoim Wyższym Ja.

Na tym etapie rozwoju staramy się odkryć duchowy plan swojego życia i zacząć go realizować,

jako impuls wypływający z naszego prawdziwego rdzenia Core, z Wyższego Ja,

a nie jako powielanie swoich zranień i kompleksów, czy mechanizmów obronnych.