Terapia Core Energetics została stworzona przez ucznia Reicha i współpracownika A. Lowena

Johna Pierrakosa.

Praca z ciałem metodą Core Energetics  pomaga uświadomić sobie, kiedy blokujemy swoją energię i powielamy zachowania obronne, które wykształciliśmy w dzieciństwie.

Blokady i stłumiona w ciele energia i emocje powodują, że nie realizujemy w pełni swoich prawdziwych potrzeb i prowadzimy ograniczone życie poniżej poziomu naszych prawdziwych możliwości.

Techniki pracy z ciałem pozwalają wydobyć i wyrazić zablokowane, stłumione uczucia.

Ekspresja, ponowne przeżycie, uświadomienie i uwolnienie uczuć pomaga dotrzeć do zablokowanych pokładów energii, którą możemy odzyskać (była uwięziona w naszych blokadach) i może zostać zwrócona ponownie do życia wykorzystana w procesie samorealizacji.

Na skutek tego stajemy się bardziej żywi, pełni życia i angażujemy się w życie.  Na skutek uwolnienia zablokowanej energii życiowej i emocji pojawia się większy dostęp do pewności siebie, kreatywności odwagi, seksualności.

Metody pracy z ciałem pomocne są w przypadku napięć i problemów emocjonalnych związanych z tłumienie swojej energii życiowej i emocji, pomagają w pracy z traumą, nie tylko zmniejszają symptomy, ale docierają do głębokich poziomów zmieniają i uwalniają zapisane tam wzorce, co powoduje trwałą zmianę.

Poprzez pracę z ciałem i użycie technik pomagających rozpoznać blokady energetyczne spowodowane bolesnymi doświadczeniami z przeszłości, można uzyskać dostęp do bardziej satysfakcjonującego życia.

Uświadomienie i wyrażenie stłumionych w ciele negatywnych uczuć (złość, wstyd, lęk itp.), pozwala na osiąganie dojrzałości emocjonalnej i większej równowagi psychoemocjonalnej.

Uwolnienie z ciała głębokich napięć i uczuć może spowodować, że relacje z ludźmi staną się bardziej satysfakcjonujące.