Medytacja Somatyczna jest formą medytacji, która jest skupiona na ciele.

Celem medytacji somatycznej jest rozwijanie świadomości ciała, ugruntowania, ucieleśnienia, rozwijanie praktyki uważności i świadomości poprzez skupienie na ciele.

Medytacja somatyczna nawiązuje do takich praktyk jak skanowanie ciała w praktyce Mindfullness, buddyjska Wipasana, taoistyczna medytacja „rozpuszczania blokad w ciele”-„dissolving practice”, czy w tradycjach jogicznych praktyka Joga Nidry, w której ważnym elementem jest też skupianie się na ciele.

Inspirowane pracą Anny Halprin praktyki Terapii Ekspresyjnych takie jak „mapa ciała” czy „dialogi z ciałem” są świetnym uzupełnieniem medytacji somatycznej i pomagają rozwijać „wewnętrzne widzenie” ciała i rozumienie jego potrzeb, intuicji i przesłań.

Medytacja somatyczna pomaga rozwijać świadomość ciała, ucieleśnienie, poczucie zakorzenienia w ciele.

Zakorzenie w ciele i świadomość ciała pomaga radzić sobie ze stresem i skutkami traumy, podnosi poziom energii i witalności, sprzyja ugruntowaniu i „byciu tu i teraz w ciele”.

Medytacja Somatyczna może wspierać ludzi pracujących z ciałem, np tancerzy, masażystów, praktyków jogi, czy czi kung jak i psychoterapeutów i osoby zainteresowane pracą z ciałem i rozwijaniem świadomości ciała.

Zdolność „bycia w ciele” jest jednym z podstawowych elementów zdrowia psychicznego. Według Kena Wilbera, „ludzie Zachodu” aby się rozwijać potrzebują medytacji, pracy z ciałem, psychoterapii-pracy z emocjami i studiów intelektualnych. Medytacja somatyczna łączy w sobie medytacje i pracę z ciałem.

Medytacji Somatycznej możesz nauczyć się na zajęciach Jogi Bioenergetycznej, Akademii Terapii Ekspresyjnych oraz na sesjach indywidualnych.

Kontakt: 791927957, stardance33@gmail.com