Mapy ciała i mapy świadomości.
Jaka jest relacja miedzy ciałem a świadomością?
Co jest mapa ciała i mapa świadomości?
Mapy świadomości to termin występujący w amerykańskiej literaturze rozwoju osobistego i duchowego. Termin mapy świadomości opisuje różne modele świadomości jakie powstały w różnych kulturach religiach czy systemach terapeutycznych.
Mapy świadomości służyły praktykom dyscyplin świadomości i pracy z ciałem do wykonywania swoich ćwiczeń, praktyk i osiągania dzięki temu odpowiednich rezultatów jakie zakładał sobie dany system duchowy czy terapeutyczny.
Do najbardziej znanych map świadomości należą między innymi hinduski system czakr, taoistyczny system meridianów, czy stosowane w Kabale „Drzewo Życia”. Występujące w poszczególnych tradycjach szamańskich opisy trzech, dziewięciu czy więcej poziomów świata i są także mapami świadomości.
Mapą świadomości jest także tradycyjny katolicki model ziemia, czyściec, piekło i niebo. W niektórych pracach kościelnych wyróżnione są różne poziomy niebios podobnie jak w systemach wschodnich, czy szamańskich.
Mapa świadomości służy mistykom czy religiom do uzasadniania swoich praktyk, wierzeń i osiągania oraz mierzenia określonych rezultatów i stanów świadomości.
Można powiedzieć, że system diagnostyczny DSM IV czy V opisujący różne zaburzenia psychiczne jest też mapą świadomości tyle że stworzoną przez psychologów i psychiatrów w celu rozpoznawania, klasyfikacji i leczenia różnych zaburzeń psychicznych.
Różne mapy świadomości zależą od światopoglądu osób, który je tworzą. To co uważane jest za zdrowe Iub chore zależy od kultury i ducha epoki.
Na przykład:
Mapa zaburzeń i chorób w Średniowiecznej Europie wyglądała by zupełnie inaczej. Byłyby w niej wymieniane jako przyczyny chorób grzechy, klątwy i uroki itd. A nie kłopoty w dzieciństwie. W mapie systemu diagnostycznego DSM IV grzechy, klątwy i uroki nie są wymieniane jako bezpośrednie przyczyny zaburzeń.To co dziś uważamy za zaburzenie wtedy mogło być uznane za normalne. To co dziś uważamy za normalne, wtedy mogło być uznane za zaburzenie. Na przykład brak wiary w Boga, czy kościelne dogmaty nie uznaję się współcześnie za zaburzenie psychiczne czy przyczynę choroby. Mordowanie i torturowanie heretyków, dziś widzimy jako zaburzenie, a wtedy mogło być postrzegane jako oznaka pobożności.
W wielu tradycjach mapy ciała i mapy świadomości łączą się ze sobą. Jest tak dlatego ponieważ energia, napięcia, zablokowane i otwarte miejsca w ciele, wpływają na stan świadomości i sposób funkcjonowania jednostki.
Z kolei stan świadomości określa sposób i możliwości wpływania na stany ciała, np określa poziom możliwości osiągany w terapii, uzdrawianiu czy praktykach jogicznych itd
Do bardziej przystępnych i prostych map świadomości i ciała należą te opracowane przez zachodnich psychoterapeutów takich jak Lowen czy Pierrakos.
Bioenergetyczne mapy ciała opisują stany napięcia w ciele tzw zbroje charakteru, które są związane z występowaniem charakterystycznych zachowań obronnych, określonymi potencjałami i ograniczeniami życiowymi. Jest to szczegółowo opisane w pracach twórcy bioenergetyki Lowena i twórcy Core Energetics Pierakosa.
Mapy stworzone przez terapeutów ciała skupiają się bardziej na poziomie ciała i osobowości , a nie skupiają się na poziomach ezoterycznych i duchowych jak mapy duchowe czy szamańskie.
W odróżnieniu od Lowena, Pierakos uwzględniał w pracy z ciałem doświadczenia duchowe i wprowadził do swojego systemu zwanego Core Energetics wymiar duchowy poprzez wprowadzenie pojęcia Jaźni.
Uczennica Pierakossa Barbara Ann Brennan, która posiadała dar widzenia aury, połączyła pracę z ciałem i mapę ciała wg Pierakossa, czyli model struktur charakteru, z systemem czakr tworząc ciekawy model łączący mapę ciała według bioenergetyki z mapą świadomości według systemu czakr.
Model jej opisany jest w jej książkach Dłonie Pełne Światła i Światło Życia.
Innym modelem, który łączy wymiar ciała z wymiarem świadomości jest opracowany przez Gabrielle Roth system Pięciu Rytmów, który przypisuje różnym rodzajom ruchu i rytmu różne stany świadomości, archetypy itd. Model ten łączy pracę z ciałem poprzez taniec z szamańskim modelem świata.
W oparciu o różne modele świadomości można tworzyć różne praktyki cielesne czy taneczne w celach terapeutycznych, duchowych lub pośrednich.
Więcej na temat mapy ciała w systemie bioenergetycznym i możliwości jej wykorzystania w tańcu możesz przeczytać w mojej książce: „Taniec jako terapia” w rozdziałach poświęconych bioenergetyce i mapie ciała.
http://www.mateuszwiszniewski.eu/ksiazka_taniec_jako_terapi…
Jeżeli chodzi o warsztaty tańca w oparciu o mapę czakr, system łączący praktykę tańca terapeutycznego z mapą czakr i praktyką elementów Jogi, to wykonywane według tego systemu warsztaty-Taniec Czakr prowadziły do bardzo dobrych rezultatów.
Osoby zainteresowane udziałem lub zorganizowaniem warsztatu mogą się zapisać na listę mailingową, w celu otrzymywania informacji o najbliższych warsztatach Taniec Czakr.
(Jeżeli masz pytania pisz na email: stardance33@gmail.com).
Osoby zainteresowane wykorzystaniem tańca w ujęciu bioenergetycznym, w połączeniu z zasadami terapii ekspresyjnych zapraszam też na roczny kurs Akademia Terapii Ekspresyjnych (najbliższa edycja 10.2017) lub cykl pięciu warsztatów Laboratorium Terapii Ekspresyjnych (najbliższa edycja 02.2017)

W programie są warsztaty pokazujące jak wykorzystywać praktyki tańca terapeutycznego oraz elementy różnych technik tańca, oraz inne techniki ekspresyjne jak pracę z mandalą terapeutyczną i pracę z głosem, w oparciu o bioenergetyczną mapę świadomości i symbolikę ciała.
dr Mateusz Wiszniewski, arteterapeuta, Zen Coach.
www.mateuszwiszniewski.eu