Artykuly

Taniec Terapeutyczny jako terapia psychomotoryczna.

http://www.mateuszwiszniewski.eu/taniec_terapeutyczny_jako_terapia_psychomotoryczna.html

Terapie ekspresyjne i mindfullness.

http://www.mateuszwiszniewski.eu/terapie_ekspresyjne_i_mindfullness_.html

Szamanizm i terapie ekspresyjne.

http://www.mateuszwiszniewski.eu/szamanizm_i_terapie_ekspresyjne_.html

Jerzy Grotowski-pionier terapii ekpresyjnych.

http://www.mateuszwiszniewski.eu/jerzy_grotowski_polski_pionier_terapii_ekspresyjny.html

Teatr Tańca Anny Halprin-na pograniczu sztuki, rytuału i terapii i jego polska adaptacja.

http://www.mateuszwiszniewski.eu/teatr_tanca_anny_halprin_na_pograniczu_sztuki__ryt.html

Terapia dźwiękiem.

http://www.mateuszwiszniewski.eu/terapia_dzwiekiem_.html

Terapia poezją.

http://www.mateuszwiszniewski.eu/terapia_poezja_.html

Stres i twórcza ekspresja

W dzisiejszych czasach szybkie tempo życia, niepewna sytuacja, trudne decyzje itd. są źródłem stresu, napięcia i wyczerpania. Ludzie szukają różnych sposobów relaksacji, regeneracji i odreagowania napięcia. Popularne stały się różne ćwiczenia fitness, jak bieganie czy pilates itd. Coraz bardziej staje się popularna joga czy mindfullness. Te metody są dobre i mogą skutecznie pomóc rozładować stres, regenerować się i rozwijać po pracy.
Podobną możliwość dają terapie ekspresyjne: taniec, rysunek, praca z głosem, muzyką i terapia poezja.
Taniec.
Jedną z najskuteczniejszych form relaksacji jest taniec, który pozwala szybko rozładować napięcie, otworzyć ciało i wzbudzić poczucie radości życia. Taniec powoduje wydzielanie endorfin, które dają poczucie radości, odmładzają i zwiększają odporność. Zaletą większości form tańca jest prostota i bezpieczeństwo (może z wyjątkiem break dance itp). Praktyka tańca poprawia też koordynacje ruchową, poprawia ogólną kondycję. Praca z formami improwizacji tańca rozwija kreatywność.
Muzyka i terapia śpiewem.
Muzyka sprzyja relaksacji i rozładowaniu napięć. Muzykoterapię stosowano dla rannych żołnierzy , żeby lepiej radzili sobie z bólem. Muzykoterapia wibracyjna taka jak dźwięki gongów, mis kamertonów dociera głęboko do samych komórek i powoduje regeneracje na poziomie komórkowym. Praca z głosem także może być skuteczną formą relaksacji i regeneracji. Głos otwiera ciało, ekspresję, pozwala wyrażać różne emocje i rozładowuje napięcie. Praktyka uzdrawiających dźwięków pozwala docierać głęboko do różnych części ciała, oczyszczać je i uzdrawiać. Terapia śpiewem jest rozładowuje stres, napięcie i podnosi na duchu. Śpiew otwiera serce i podnosi poziom wibracji.
Terapia poezja i kreatywne pisanie.
Terapia poezją wyzwala z więzienia umysłu i schematycznego myślenia. Pozwala odnaleźć sens w cierpieniu i usłyszeć głos własnej duszy. Badania prowadzone nad dwoma grupami pacjentów  chorych na podobne choroby pokazały, że pacjenci którzy pisali pamiętniki żyli dłużej i mieli większą szansę na powrót do zdrowia.

Rysowanie mandal.
Rysowanie mandal samo w sobie prowadzi do rozładowania napięcia. Według Junga sam proces rysowania mandal ma działanie integrujące psychikę człowieka i rozwija wgląd w siebie. Rysowanie pozwala zapomnieć o problemach codziennego życia a jednocześnie pobudza wyobraźnię i intuicje, które odgrywają ważną rolę w procesie leczenia i uzdrawiania. Ogólnie ludzie, którzy znajdą swoją pasję i mają zainteresowania są bardziej szczęśliwi, lepiej radzą sobie ze stresem i są bardziej odporni.